نماد سایت چاپ و تبلیغات ایران امروز

سررسیدهای تبلیغاتی: راهی برای ایجاد تعامل با مشتریان

سررسیدهای تبلیغاتی: راهی برای ایجاد تعامل با مشتریان

یک شرکت بالای چند صد میلیون صرف تبلیغات می‌کند اما اعتبار و فروشش تکان نمی‌خورد؛ اما شرکت دیگر با ده میلیون تبلیغات فروش چند صد میلیونی دارد. چگونه این اتفاق می‌افتد؟ اصلاً چنین چیزی امکان دارد؟ واقعیت این است که اکثر شرکت‌ها که پا به مسابقه رقابت می‌گذارند با چگونگی تبلیغات و بازاریابی آشنا نیستند و صرفاً بدون داشتن تخصص در این زمینه وارد این حوزه شده‌اند.

بازاریابی هم روی خوش دارد و هم روی بد. تبلیغات ضمن اینکه می‌تواند شبیه به یک ماشین پول‌ساز درآمد زیادی عایدتان کند، می‌تواند یک شبه شما را از عرش به فرش بکشاند. اگر با راهکارهای جذب مشتری و بازاریابی آشنا باشید روی خوش تبلیغات را خواهید دید.

شاید فکر کنید هدف از تبلیغات فقط افزایش فروش و جذب مشتری است؛ اما برخلاف انتظار شما باید بگوییم که هدف از تبلیغات و بازاریابی صرفاً به این موارد ختم نمی‌شود. هرچند که هدف نهایی از پیشبرد اهداف بازاریابی در آخر به فروش منجر می‌شود؛ اما باید بدانید هدف تبلیغاتی بیشتر شرکت‌ها گسترش نام تجاری و برند خود است.

وقتی یک برند برای اولین بار پا به بازار می‌گذارد یا می‌خواهد در بین رقیبان دیده شود، نیاز به شناخته شدن دارد. به همین دلیل است که در بسیاری از تبلیغات به جای معرفی محصول و ترغیب به خرید صرفاً به نام شرکت و برند اشاره می‌شود. در این مطلب قصد داریم به راهی جذاب برای ایجاد تعامل با مشتریان اشاره کرده و از جنبه بازاریابی و تبلیغات به آن نگاه کنیم. با بهره‌مندی از این روش بازاریابی می‌توانید از تبلیغات به عنوان یک ماشین پول‌ساز بهره ببرید. در ادامه مطلب از سایت ایران امروز با ما همراه باشید تا شما را با بهترین روش تعامل با مشتری آشنا کنیم.

تبلیغات تعاملی و نیاز به تعامل با مشتریان

بازاریابی و تبلیغات تکنیک‌های مختلفی دارند. تبلیغات تعاملی[مطالعه بیشتر] یکی از پربازده‌ترین تکنیک‌های تبلیغاتی است. در این تکنیک تبلیغاتی تعامل با مشتریان در اولویت قرار دارد. در تبلیغات تعاملی این فرصت فراهم می‌شود تا بین برند و مشتریان تعامل دو طرفه انجام گیرد. اگر به رویکرد تبلیغاتی شرکت‌های بزرگ و موفق توجه کرده باشید می‌بینید که تعامل با مشتریان را هدف قرار داده‌اند. این روش تبلیغاتی مزایای زیادی در پی دارد، برای مثال به مخاطب کمک می‌کند تا درک روشنی از اهداف، راهبرد، ساختار شرکت و برند داشته باشد.

این نوع تبلیغات از لحاظ مالی چندان پرهزینه نبوده و برخلاف سایر روش‌های تبلیغاتی مقرون به صرفه هستند. شاید بتوان گفت بازاریابی با هدایای تبلیغاتی نظیر سررسیدهای تبلیغاتی نوعی تکنیک بازاریابی تعامل با مشتریان است. وقتی شرکت با ورود به سال جدید، به مشتریان خود سررسید یا تقویم رومیزی هدیه می‌دهد علاوه بر اینکه کسب و کار خود را تبلیغ می‌کند، این احساس را به مشتری می‌دهد که برای شرکت اهمیت دارد، در نتیجه تعامل خود را با شرکت افزایش می‌دهد؛ بنابراین هدایای تبلیغاتی حس توجه برند به مشتری هدف را ثابت می‌کند.

در نهایت خطوط تعامل را بین شرکت و مخاطبان باز می‌کند. هدایای تبلیغاتی تنها جنبه بازاریابی و فروش ندارند بلکه می‌توانند جنبه اطلاع رسانی داشته باشند، برای مثال وقتی یک شرکت محصول جدیدی را به خط تولیدی خود اضافه می‌کند، نیاز دارد آن را به مشتریان و مخاطبان خود اطلاع رسانی کند. هدایای تبلیغاتی مانند تبلیغاتی که در سطح خیابان‌ها می‌بینید جنس آگاهی و تعامل دارند.

نقش سررسیدهای تبلیغاتی در تعامل با مشتریان

قبل از تولید یک محصول باید هزینه‌ای برای معرفی و تبلیغات آن فراهم کنید. شرکت‌های موفق در زمینه تبلیغات هر سال قسمتی از درآمد خود را صرف تبلیغات می‌کنند. با این روش می‌توانند محصولات و خدمات خود را به حجم وسیعی از مخاطبان نشان دهند. شرکت‌ها و کمپانی‌ها با توجه به بودجه و استراتژی بازاریابی خود از تکنیک‌های مختلف تبلیغاتی استفاده می‌کنند. از دادن هدایای تبلیغاتی  گرفته تا تخفیف‌ها و تبلیغات بر روی تلویزیون و رادیو و… اما کدام روش بهتر است؟ در جواب این سؤال باید بگوییم که امروزه اکثر کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک برای تبلیغات سال جدید خود از سررسیدهای تبلیغاتی و تقویم‌های رومیزی استفاده می‌کنند. چرا که هدف از تبلیغات جذب مخاطب به برند است.

این استراتژی تبلیغاتی جنبه تعاملی دارد و شرکت‌ها با این کار می‌خواهند مشتریان را متقاعد کنند تا به محصولات و خدمات آنها توجه کنند. از طرف دیگر از آنجایی که مشتریان در طول یک سال یا شاید بیشتر از سررسیدهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند می‌توان گفت به صورت طولانی مدت با هدایای تبلیغاتی در ارتباط هستند. کاربران در بازه زمانی که از این محصول استفاده می‌کنند هر بار نام برند و محصولات شرکت را مشاهده می‌کنند، در واقع این هدایا تداعی کننده آن کسب‌وکار هستند.

این تکرار است که در ذهن مشتری احساس نیاز به وجود می‌آورد. برای مثال کارمندی را تصور کنید که برای یک سال از سررسید یا تقویم رومیزی 1403 شرکت شما استفاده می‌کند. این کارمند هر روز با برند شما سروکار دارد. دفتر یادداشت و تقویم از مهم‌ترین نیازهای کارمندان است. وقتی شما نیازهای آن‌ها را برطرف می‌کنید بر روی احساسات آن‌ها تأثیر می‌گذارید، در این صورت راحت‌تر به مشتریان بالفعل تبدیل می‌شوند؛ بنابراین با سفارش هدایای تبلیغاتی می‌توانید نام تجاری کسب و کار خود را راحت‌تر در ذهن کاربران ماندگار کنید.

نکات طراحی سررسید برای ایجاد تعامل

برای اینکه بتوانید با استفاده از هدایای تبلیغاتی با مشتریان خود تعامل برقرار کنید باید این هدایا را همسو با برند خود طراحی کنید. باید بدانید که امروزه اکثر رقیب‌هایتان برای تبلیغات از سررسیدهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند؛ بنابراین برای اینکه تبلیغاتی متفاوت داشته باشید باید سررسیدی متمایز طراحی کنید. نکات زیر به شما در طراحی سررسیدی عالی جهت تعامل با مشتریان کمک می‌کند.

آشنایی با انواع سررسید

قبل از اینکه اقدام به طراحی سالنامه کنید باید با انواع سررسید آشنایی داشته باشید. این محصولات در مدل‌های روزشمار، هفته شمار و ماه شمار وجود دارند. با توجه به نیاز خود می‌توانید یکی از انواع سررسید را انتخاب کنید.

سلیقه مشتری

زمان طراحی سررسید 1403 باید سلیقه مخاطب را مدنظر قرار دهید تا مخاطب تمایل به استفاده از آن داشته باشد. خوشبختانه می‌توانید سالنامه‌ها را در ابعاد و طرح‌های مختلف طراحی کنید و در این زمینه با محدودیت خاصی روبه‌رو نخواهید شد. چاپخانه‌ها طبق نظر مشتری اقدام به طراحی سررسید می‌کنند. بهتر است سالنامه‌ای را انتخاب کنید که تنها جنبه تبلیغاتی نداشته باشد تا مشتری بتواند از آن استفاده کند.

چاپ لوگو بر روی سررسید

نکته مهم بعدی، درج لوگو بر روی سررسید است. برای اینکه بتوانید کسب و کار و برند خود را به مخاطبان معرفی کنید باید لوگو و برند خود را بر روی سررسید چاپ کنید. هرچه این کار خلاقانه‌تر صورت گیرد مشتری بیشتر به آن جذب می‌شود. روش‌های زیادی برای درج لوگو بر روی سررسید وجود دارد. برای مثال می‌توانید از روش‌های نقره کوب یا طلاکوب استفاده کنید یا با توجه به نوع جلد سالنامه از روش‌های داغ کوب و حک لیزر بهره ببرید.

مثال‌های موفق از سررسیدهای تبلیغاتی

امروزه اکثر کمپانی‌های بزرگ به جای استفاده از روش‌های تبلیغاتی منسوخ شده از تکنیک‌های بازاریابی جدید استفاده می‌کنند، برای مثال به جای اینکه محصولات خود را در روزنامه‌ها، مجله‌ها و غیره تبلیغ کنند، از سررسیدهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند. البته استفاده از سررسیدهای تبلیغاتی فقط به شرکت‌های بزرگ محدود نمی‌شود؛ بلکه کسب‌وکارهای کوچک مانند کافی شاپ‌ها، آشپزخانه‌ها، رستوران‌ها، شرکت‌های کوچک و..‌. برای افزایش تعامل با مشتریان از این تکنیک بهره می‌برند. اگر فکر می‌کنید کسب‌وکارتان نیاز به تبلیغات دارید می‌توانید با صرف هزینه کم سررسیدهای تبلیغاتی را سفارش دهید تا بین برند و مخاطبانتان پل ارتباطی درست کنید.

 

مقالات مرتبط:

خروج از نسخه موبایل