اطلاعات سـررسید و سـالنامه

از مراحل طراحی و چاپ سررسید چه می‌دانید

مراحل طراحی و چاپ سررسید ایران امروز
اطلاعات سـررسید و سـالنامه / از مراحل طراحی و چاپ سررسید چه می‌دانید

 

چاپ سررسید و سالنامه یکی از هدایای تبلیغاتی است که بسیاری از سازمان‌ها و ادارات قبل از رسیدن سال جدید به فکر طراحی و تهیه آن هستند. سررسیدها یکی از ملزومات کاری شاغلین مخصوصاً کارمندان محسوب می‌شوند؛ بنابراین با توجه به کارایی بالایی که دارند می‌توانند یک کالای تبلیغاتی مفید به حساب بیایند.

مراحل طراحی و چاپ سررسید ایران امروز

برای داشتن یک تبلیغات مؤثر همیشه باید متفاوت و متمایز با رقیبان رفتار کرد. هرچه زیبایی و کیفیت کالای تبلیغاتی شما بیشتر شود تأثیرگذاری بالاتری پیدا می‌کند. به همین علت است که برای این منظور باید به دنبال یک مرکز خوب و کاربلد بود. چنانچه شما هم برای چاپ سررسید 1402 خود به دنبال یک مؤسسه چاپ و تبلیغات مناسب می‌گردید، در ادامه مقاله با مؤسسه چاپ و تبلیغات ایران امروز همراه باشید. ما برای داشتن یک هدیه تبلیغاتی متفاوت و زیبا راهنمای شما هستیم تا کسب و کارتان را رونق بخشید.

زمان چاپ و طراحی سررسید

چاپ سررسید باید طوری برنامه ریزی شود تا به موقع قبل از سال نو به دست سفارش دهنده برسد. زیرا عموماً سالنامه‌ها از ابتدای سال نو مورد نیاز هستند. بنابراین عموماً سازمان‌ها در روزهای پایانی سال اقدام به توزیع سررسیدها می‌نمایند. یک سررسید به طور کلی یا به صورت دیواری است یا دفتری. سررسید دیواری یا تقویم دیواری می‌تواند به صورت تک برگ باشد یا هر فصل آن درون یک صفحه مجزا طراحی شود. اما سررسیدهای دفتری یا پالتویی و جیبی شامل اجزای زیر هستند:

 1. جلد سررسید
 2. کاغذها یا برگهای میانی
 3. بخش شیرازه یا اجزای صحافی سررسید

زمانی که قصد سفارش و چاپ سررسید را داشته باشید باید برای انتخاب و طراحی تک‌تک موارد بالا گزینه‌ای را مد نظر قرار دهید.

جلد سالنامه‌ها به صورت چرم طبیعی یا مصنوعی، ترمو، جیر، مقوا سلفون کشی شده و… هستند. شما می‌توانید بر اساس جنس جلدتان، لوگو یا طرح انتخابی‌تان را برای چاپ روی جلد سررسید متفاوت انتخاب کنید. در ادامه مفصل‌تر به این موضوع می‌پردازیم.

جنس کاغذهای درون سالنامه شما و طراحی داخلی برای قرار دادن روز و ماه کاملاً سلیقه‌ای است. برای این مرحله بهترین کار راهنمایی و مشاوره از طراحان مؤسسات چاپ است.

قسمت صحافی سررسید نیز یا به صورت پرسی است یا فنری. این مورد نیز بسته به سلیقه سفارش دهنده و یا کاربری که برای مخاطبین سفارش دهندگان دارد انتخاب می‌شود. به عنوان مثال شرکت‌های حسابداری مدام به بررسی تاریخ‌های متفاوت نیازمند هستند؛ بنابراین چاپ سررسید فنری برای آنها مناسب‌تر است.

مراحل چاپ سررسید

در تکمیل مطالبی که پیش‌تر اشاره شد می‌خواهیم کمی مبحث و مراحل چاپ سررسید را حرفه‌ای‌تر بررسی کنیم. به طور کلی در یک سررسید به موارد زیر برخورد می‌کنیم:

 • زمانی که شما یک سررسید را باز می‌کنید صفحات ابتدایی و انتهایی آن شامل یک سری صفحات است که جدای سال و ماه است. اصولاً صفحه اول سررسید شامل تبریک سال نو یا دعای مخصوص تحویل سال است.
 • صفحات بعدی می‌تواند کاتالوگی از محصولات شما باشد. شما می‌توانید در زمان چاپ سررسید مدنظرتان، عکس محصولات حتی توضیحاتی کوتاه در خصوص محصولتان را ضمیمه صفحات ابتدایی سررسیدتان کنید. چاپ این تصاویر هم بهتر است بر روی کاغذهای براق گلاسه انجام شود تا جذابیت بالاتری داشته باشد.
 • اولین صفحه بعد از آن شامل یک صفحه برای ثبت اطلاعات شخصی‌تان مانند نام، شماره تلفن و… می‌شود.
 • اصولاً در زمان چاپ سررسیدها یک نمای کلی از تاریخ سال جاری بر روی صفحات بعد از صفحه مشخصات چاپ می‌شود. این کار برای زمانی که احتیاج دارید سریع به یک تاریخ خاص دسترسی پیدا کنید کارایی دارد.
 • برگ‌های ابتدایی بعدی دلخواه است. یعنی هم می‌تواند در زمان چاپ سررسیدتان این صفحات را درج کنید هم می‌توانید به دلخواه حذف نمایید. این صفحات می‌تواند شامل برگه‌هایی برای یادداشت و توضیحات باشند.
 • بعد از طراحی این صفحات نوبت به صفحات اصلی تاریخ نگار شما است که در مقالات قبلی به تفصیل به این موضوع پرداخته‌ایم و می‌توانید در سایت ما به طور کامل مطالعه نمایید. اما به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم شامل موارد زیر است:
 1. هر روز در یک صفحه باشد
 2. دو روز در یک صفحه باشد
 3. درج هر روز همراه با جمعه
 • صفحات انتهایی شما در زمان چاپ سررسید می‌تواند شامل صفحات توضیح و یادداشت، دفترچه تلفن و … شود. همچنین بسته به مخاطبتان می‌توانید به ثبت اطلاعات علمی مانند محاسبات ریاضی و مهندسی، فرمول‌های شیمی و… بپردازید.
 • برگه‌های انتهایی سررسید شما می‌تواند باز هم شامل کاتالوگ محصولات یا نمایی از شرکت و کارخانه شما شود.

بعد از طراحی این مرحله از چاپ سررسید باید به فکر طراحی و چاپ روی سررسید باشید. با توجه به مطالبی که گفته شد جنس سررسیدها از متریال‌های متفاوتی تولید می‌شود؛ بنابراین هر آنچه که بخواهید برای چاپ روی سررسیدتان انتخاب کنید ممکن است بسته به جنس جلد آن متفاوت طراحی شود.

در اکثر متریال‌ها، استفاده از داغکوب، پلاک، نقره کوب و طلاکوب، لیزر و.. مشکلی ایجاد نمی‌کند. بسته به سلیقه خودتان می‌توانید از مورد تزئینی مختلف استفاده کنید. علاوه بر این ها طراحی روی جلد در زمان چاپ سررسید، شامل طرح دلخواه شما نیز است. این موضوع بیشتر برای جلدهای سلفونی کاربرد دارد. شما می‎توانید هر طرحی که مد نظرتان است بر روی جلد سررسیدتان چاپ کنید. این مورد با انتخاب یک مؤسسه چاپ و تبلیغات موفق بسیار بر روی تبلیغات شما اثرگذار است.

مراحل صحافی در چاپ سررسید

بعد از تمامی مراحل گفته شده نوبت به صحافی چاپ سررسید شما می‌رسد. صحافی سررسید یا سالنامه توسط دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌گردد. هرچه دستگاه‌های محلی که برای چاپ سررسیدهای خود در نظر گرفته‌اید پیشرفته‌تر باشد، سررسید شما زیباتر، باکیفیت‌تر و بادوام‌تر می‌شود. این امر در پروسه تبلیغاتی سررسید شما نیز تأثیر گذار است. محصولی که بخواهد مدام مورد استفاده قرار بگیرد باید دارای کیفیت بالایی باشد تا در صورت استفاده پاره و خراب نشود.

بعد از تا و ترتیب کردن صفحات سررسید توسط دستگاه‌های حرفه‌ای نوبت به ته‌دوزی برگه‌ها می‌رسد. این کار توسط نخ و سوزن‌های مخصوص دستگاه‌های صحافی انجام می‌شود. خیلی از مراکز چاپ این مرحله را انجام نمی‌دهند؛ بنابراین کیفیت کار بسیار پایین می‌آید. وقتی کار دوخت صفحات انجام شد نوبت به چسب کشی سررسیدها می‌رسد. این قسمت نیز توسط دستگاه و چسب سرد مخصوص چاپ انجام می‌گردد. غلظت چسب در این مرحله بسیار مهم است و بر کیفیت کار نهایی بسیار تأثیر می‌گذارد.

مرحله آخر در صحافی برش زدن آن است. بعد از صحافی و چاپ سررسید باید توسط دستگاه‌های پیشرفته و با دقت بالا توسط تیغه‌های فولادی برش زده شوند. البته به جز این موارد چاپ و صحافی سررسیدها توسط پانچ نیز انجام می‌شود. این کار نیز توسط دستگاه‌های پانچ اتوماتیک انجام می‌گردد. همچنین ناگفته نماند که برگه‌های داخلی سررسید را مطابق با سلیقه سفارش‌دهنده آستر می‌چسبانند تا کار زیباتر شود. حال نوبت به چاپ روی سررسید می‌رسد. با توجه به مواردی که بالاتر اشاره شد لوگو، نام برند یا مجموعه شما یا هر متنی که مد نظر خودتان است می‌تواند توسط لیزر، داغکوب، پلاک و … طراحی شود.

چاپ سالنامه را به کجا بسپاریم؟

همان‌طور که خودتان نیز متوجه شدید چاپ سررسید پروسه پیچیده‌ای نیست. اما نیاز به مهارت و خلاقیت دارد؛ بنابراین باید حتماً مرکزی را انتخاب نمود که از کارکرد آن مطمئن بود. اگر ساکن شهر تهران هستید، با مراجعه به مؤسسه چاپ و تبلیغات ایران امروز می‌توانید با خیالی آسوده تمامی امور چاپ سررسیدتان را انجام دهید. اگر ساکن شهرستان نیز هستید این مژده را می‌دهیم که خدمات آنلاین مؤسسه ایران امروز می‌تواند تمامی خواسته‌های شما را دقیقاً مطابق میل و سلیقه شما انجام دهد. در کمترین زمان ممکن آماده و به آدرس مد نظر شما ارسال نماید؛ بنابراین برای چاپ سررسید 1402 خود با ما از طریق راه‌های ارتباطی زیر تماس بگیرید:

٨٨٨٦٠٣٧(۰۹۱۲)

٣٣٩٩٦٨٧٠ (۰۲۱)

info@irantodayads.com

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *