سررسید و سالنامه / باید‌ها و نباید‌های چاپ سالنامه

 

 چاپ سالنامه ایران امروز

چاپ سالنامه تبلیغاتی از جمله هدایای سازمانی هستند که قبل از رسیدن سال جدید باید آماده شوند. سالنامه‌ها به دلیل داشتن تاریخ و محلی برای یادداشت روزانه بسیار طرف‌دار دارند. عموماً چاپ سالنامه‌ها به منظور تسهیل کار کارمندان ذی‌ربط انجام می‌شود. برنامه‌ریزی هدفمند باید طبق تاریخ و زمان انجام شود. به همین منظور داشتن دفتری برای نوشتن امور کاری بسیار در پیشبرد اهداف و برنامه‎های کاری و شخصی مفید هستند. همین موضوع باعث محبوبیت و کارایی سالنامه‌ها می‌شود. از این رو شرکت‌ها و ادارات و سازمان‌های مختلف قبل از اینکه سال جدید فرا برسد اقدام به چاپ سالنامه می‌نمایند؛ بنابراین باید به دنبال یک مرکز تبلیغات و چاپی بگردید که سالنامه شما را به درستی طراحی و چاپ نماید. اگر شما هم برای شرکتتان به دنبال چاپ انواع سالنامه‌های اختصاصی هستید ادامه مقاله مؤسسه چاپ و تبلیغات ایران امروز را از دست ندهید.

نکات کاربردی برای چاپ سالنامه اختصاصی

چاپ سالنامه‌ها شامل مراحل و اصولی است که یک بخش آن می‌تواند با توجه به نظر سفارش دهنده تنظیم شود. یک بخش آن نیز بر عهده مراکز چاپ و تبلیغات می‌باشد. اول از همه باید این را در نظر بگیرید که هدفتان چاپ سالنامه اختصاصی است یا عمومی. اگر بخواهید سالنامه شما به صورت اختصاصی طراحی شود از جلد روی آن تا جنس، رنگ و طرح کاغذ درون آن را می‌توانید خودتان انتخاب و طراحی کنید. یک سری از آیتم‌هایی که برای چاپ سالنامه اختصاصی شما مهم هستند عبارت‌اند از:

  • ابتدا ابعاد مناسب و مد نظرتان را برای تقویم و سالنامه خود در نظر بگیرید. با توجه به ابعاد سالنامه می‌توانید تصمیم بگیرید که محتوای درون آن را چگونه طراحی کنید.
  • موضوع بعدی این است که دوست دارید در چاپ سالنامه شما تصویر خاصی بر روی جلد سالنامه چاپ شود یا خیر. این موضوع به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید جنس جلد سالنامه را انتخاب کنید.
  • طراحی داخلی سالنامه‌ها شامل موارد زیادی می‌شوند که بر زیباتر شدن آنها تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال از کاتالوگ تبلیغاتی درون سالنامه مدنظرتان استفاده شود یا خیر. روزهای هفته به چه صورت در هر صفحه قرار بگیرند. برگه‌های یادداشت و دفترچه تلفن داشته باشد یا نه و… .
  • مورد بعدی که در چاپ سالنامه اختصاصی‌تان می‌توانید انتخاب کنید طراحی هر برگ سالنامه است. شما می‌توانید برای هر برگ سالنامه طراحی منحصر به فردی داشته باشید. حتی می‌توانید از ترکیب رنگ‌های مختلف برای طرح‌های مدنظرتان استفاده کنید. متن، شعر یا نوشته مخصوص در هر صفحه قرار دهید و… . این قسمت کاملاً سلیقه‌ای است.
  • برای درج لوگو یا ثبت اسم یا نام برندتان بر روی جلد سالنامه می‌توانید از انواع پلاک‌های چوبی و فلزی، چاپ لیزری، داغکوب، نقره یا طلا کوب و … استفاده کنید. به این صورت جلوه سررسیدتان را بیشتر می‌کنید.
  • حتی می‌توانید جنس کاغذها را در هنگام چاپ سالنامه اختصاصی‌تان متفاوت از حالت استاندارد انتخاب کنید. به عنوان مثال از کاغذهای روغنی یا گلاسه استفاده کنید.
  • بسته به اینکه چاپ سالنامه تبلیغاتی شما به چه کسانی قرار است اهدا شود ترتیب کاغذهای داخلی نیز متفاوت است. به عنوان مثال می‌توان از تصاویر برای آغاز هر ماه سال استفاده نمود. این تصاویر می‌تواند از تصاویر تاریخی ایران و یا محصولات تولیدی سفارش دهنده باشد. نحوه قرارگیری آن نیز به این صورت است که لابه‌لای صفحات تقویم استفاده می‌گردد. این موضوع بیشتر در چاپ سالنامه تبلیغاتی و اختصاصی کاربرد دارد و کاملاً سلیقه‌ای است.
  • نوع صحافی را نیز می‌توان در زمان چاپ سالنامه‌ها انتخاب کرد. سالنامه‌ها را به صورت پانچ فنری و یا دوخت و چسب می‌توان صحافی کرد.
  • حتی محل قرارگیری صحافی برگه‌های سالنامه هم قابل انتخاب است. یعنی برگه‌های سالنامه به صورت دفتری باز و بسته شوند یا از بالا ورق بخورند.
  • چاپ سالنامه‌های تبلیغاتی می‌تواند در ابعاد خیلی کوچک هم انجام شود و در اختیار افراد زیادی به عنوان هدیه قرار بگیرد؛ بنابراین اگر تعداد بالایی سالنامه احتیاج دارید به این گزینه هم می‌توانید فکر کنید. البته این سالنامه‌ها دیگر کاربرد کاری ندارند تا بتوان درونشان چیزی یادداشت کرد. بیشتر جنبه یک دفترچه برای ثبت یادآوری‌ها یا خاطرات کوتاه هستند.

زمان چاپ و طراحی سالنامه چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

زمان چاپ و طراحی سالنامه ایران امروز

در کنار مطالبی که در بالا برای چاپ سالنامه عنوان شد یک سری نکات هم هستند که نباید در سالنامه از آنها استفاده کرد. یکی از این موارد که مهم‌ترین موضوع است بحث شلوغی سالنامه است. ممکن است در زمان انتخاب طراحی سالنامه‌ها بسیاری از موارد برای شما جذاب باشند. شاید دلتان بخواهد همه آنها را در چاپ سالنامه اختصاصی‌تان به کار ببرید. اما این را در نظر بگیرید که شلوغی بیش از حد باعث می‌شود کیفیت تبلیغات شما کاهش پیدا کند. از طرفی کارایی مطلوب را برای مخاطب شما نداشته باشد؛ بنابراین حتماً این موضوع را در زمان چاپ در نظر بگیرید. یک راه حل برای رفع این مشکل این است که می‌توانید چندین طرح را برای چاپ سالنامه در نظر بگیرید و آیتم‌هایی که مورد علاقه شما هستند را در چندین طرح پیاده‌سازی کنید.

مورد بعدی این است که حتماً باید ببینید مخاطب شما به چه سالنامه‌ای احتیاج دارد. نیازمند است که هر روز سالنامه را با خود حمل کند و در کیف اداری‌اش نگهداری کند. اگر به این صورت است هم باید سایز و ابعاد سالنامه را کمی کوچک‌تر در نظر بگیرید. هم باید تا جایی که می‌توانید وزن آن را در هنگام چاپ سالنامه کاهش دهید. به عنوان مثال یک جلد سبک‌تر انتخاب کنید، گرماژ کاغذ را در نظر بگیرید. از تزئینات اضافی برای جلد سالنامه بپرهیزید و… .

یکی دیگر از مواردی که نباید در زمان چاپ سالنامه اختصاصی انجام شود، استفاده از متریال بی‌کیفیت است. چون عموماً سالنامه‌های اختصاصی به افراد مهمی قرار است اهدا شوند. اگر کیفیت نهایی سالنامه شما پایین باشد، هدیه تبلیغاتی خودتان را زیر سؤال برده‌اید. این کیفیت شامل نوع طراحی تا متریال مورد استفاده در چاپ سالنامه را شامل می‌شود.

برای داشتن یک سالنامه تبلیغاتی چه کنیم؟

اگر نیاز به سالنامه اختصاصی ندارید و صرفاً به دنبال چاپ سالنامه تبلیغاتی هستید می‌توانید از مشاوره و طرح‌های آماده مراکز چاپ استفاده کنید. اما اگر دلتان می‌خواهد یک سالنامه اختصاصی و متفاوت داشته باشید باید به یک فرد ماهر کارتان را بسپارید.

سالنامه‌هایی که به صورت عمومی قرار است چاپ شوند بیشتر جنبه استفاده کاربردی دارند. یعنی به فرض کارمندان یک سازمان خاص برای ثبت کارهای اداری روزمره‌شان قرار است از آنها استفاده کنند. یا یک فروشنده و یا یک حسابدار بتواند امور مالی‌اش را در سالنامه‌اش درج نماید.

اما اگر هدف، چاپ سالنامه اختصاصی است، عموماً به عنوان هدایای تبلیغاتی سازمانی توزیع می‌گردند. به همین علت از طراحی تا چاپ این سالنامه‌ها مهم هستند. شما باید حتماً برای تهیه سالنامه‌های اختصاصی دقت و سلیقه به خرج دهید. از این رو باید کار را به کاربلد آن بسپارید.

مؤسسه چاپ و تبلیغات ایران امروز دارای یک تیم کاربلد و دستگاه‌های پیشرفته چاپ است. همچنین به دلیل سابقه درخشان در حوزه چاپ، یکی از مراکز مشهور چاپ و تبلیغات در سطح تهران و کشور هستند. چه تصمیم شما برای چاپ سالنامه به صورت اختصاصی باشد چه عمومی این مجموعه می‌تواند پاسخگوی تمامی درخواست‌های شما باشد. نمونه کارهای این مجموعه هم در سایت رسمی ایران امروز هم در صفحه اجتماعی مجموعه موجود هستند. کافی است فقط برای درخواست سالنامه زمان را از دست ندهید و سفارشتان را مطرح کنید. باقی کار را به دستان ماهر پرسنل این مجموعه بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *