سررسید و سالنامه / سالنامه 1402 چیست و انواع قطع آن

 

سالنامه یا سررسید دفترچه یادداشت تقویم‌داری است که در ابعاد و قطع‌های مختلف طراحی می‌شود و از نظر کارایی در زمینه یادداشت امور روزانه قابلیت استفاده دارد، به طوری که افراد با مشغله‌های کاری زیاد معمولاً از سررسیدهای جیبی برای یادداشت قرار های کاری روزمره خود، جلسات، رویدادهای مهم ماهانه، زمان‌بندی کارهای روزانه و… استفاده می‌کنند تا تمامی زمان‌بندی‌ها مطابق با یک برنامه دقیق انجام شود.

با این تعابیر شاید تصور کنید تنها کارفرمایان کسب و کارهای بزرگ می‌توانند از انواع سالنامه استفاده کنند؛ اما این‌گونه نیست شما می‌توانید از انواع قطع سالنامه در هر زمینه و حوزه کاری و حتی تحصیلی استفاده کنید. دانشجویان معمولاً از سررسیدهای بزرگ برای نوشتن جزوه‌های درسی خود استفاده می‌کنند، مدیران از این لوازم التحریر برای نوشتن جلسات و قرارهای کاری مهم روز خود استفاده می‌کنند و در نهایت افراد با مشغله‌های کاری متفاوت می‌توانند از انواع قطع‌های سررسید به عنوان یک دفتر برنامه نویسی تقویم دار در نوشتن روزمرگی‌ها و کارهای مهم روز استفاده کنند.

بدین ترتیب در حالت کلی سالنامه دفتر یادداشت تقویم‌داری است که می‌تواند در ابعاد مختلف طراحی شود و شما بر حسب نیاز خود می‌توانید از انواع مدل‌های این دفتر برای نوشتن امور روزانه زندگی خود استفاده کنید.

 

سالنامه 1401 چیست؟ ایران امروز

انواع قطع سالنامه

اگر با صنعت چاپ و صحافی آشنا باشید، می‌دانید که در چاپ کتاب‌ها، سررسیدها و انواع لوازم التحریر منظور از قطع، ابعاد کتاب یا دفتر است. در واقع از اصطلاح قطع برای معرفی اندازه‌های استاندارد سالنامه استفاده می‌کنند که البته این اندازه‌ها بر اساس بررسی‌های انجام شده، مشخص شده‌اند تا کارگاه‌های صحافی بر اساس یک معیار کلی فرایند چاپ و تولید را به انجام برسانند. از این رو با اصطلاح قطع، خریداران نیز می‌توانند راحت‌تر منظور خود را به فروشنده رسانده و ابعاد مورد نظر خود را از سررسید مورد انتظارشان معرفی کنند.

با این حال اگر با اصطلاح قطع در خرید سالنامه آشنا نیستید، شاید بهتر باشد پیش از خرید در این زمینه تحقیق کنید تا با شناخت بیشتری سررسید مورد نیاز خود را خریداری کنید. در این بخش سعی داریم به صورت کلی تعریفی از انواع قطع سالنامه ارائه کنیم، بدین ترتیب در ادامه این بخش با ما همراه شوید.

قطع وزیری

یکی از محبوب‌ترین قطع‌های سررسید قطع وزیری است که معمولاً در ابعاد 17*24 سانتی متر طراحی می‌گردد. فارغ از انتخاب نوع جلد و طرح و رنگ سررسید، ابعاد انتخابی برای این قطع مطابق استانداردهای معرفی شده فقط 17*24 سانتی متر است که البته پس از برش و اقدامات نهایی طراحی، سررسید در ابعاد 16.5*23 به بازار عرضه می‌شود؛ اما در هر حال طبق استانداردهای تعیین شده قطع وزیری باید بر مبنای اندازه‌های 17*24 انتخاب گردد.

قطع رقعی

یکی از محبوب‌ترین قطع‌ها در تولید سررسیدهای سفارشی کمپین‌های تبلیغاتی قطع رقعی است که معمولاً در اندازه‌های 15*22 سانتی متر انتخاب شده و در نهایت سررسیدهایی با ابعاد 21*14.5 به بازار عرضه می‌شوند. ابعاد مناسب این قطع از سالنامه‌ها با توجه به تأثیری که در کاهش هزینه‌ها دارد، موجب شده تا از این مدل در طراحی گیفت‌های تبلیغاتی ارزان و لوکس استفاده شود.

سالنامه قطع رقعی ایران امروز

قطع اروپایی

این قطع از سررسید پیش از برش دارای ابعاد 15*22 سانتی متر است؛ اما پس از برش، سررسیدها در ابعاد 13*21 سانتی متر به بازار عرضه می‌شوند که وجود چنین ابعادی موجب شده تا قطع‌های اروپایی را یکی از خوش‌دست‌ترین ابعاد ها معرفی ‌کنند و معمولاً افرادی که از سررسیدها به عنوان دفترچه یادداشت همراه استفاده می‌کنند، می‌توانند از قطع اروپایی سالنامه‌ها برای انجام کارهای روزمره خود استفاده کنند.

قطع خشتی

قطع خشتی یکی از معمول‌ترین اندازه‌ها در طراحی سررسیدهای کوچک و مربعی است، چرا که در این مدل ابعاد انتخابی با اندازه‌های طول و عرض برابر انتخاب شده و اندازه‌ها به صورت 22*22 سانتی متر و 19*19 سانتی متر می‌باشد که از نظر اندازه نسبت به سایر مدل‌ها سالنامه‌های خشتی یکی از بهترین قطع‌ها برای چاپ در تیراژهای بالا می‌باشند، به طوری که سفارشات بالای 3000 جلد معمولاً با قطع خشتی آماده می‌شوند.

قطع جیبی

اگر برای نوشتن کارهای روزانه خود به یک دفترچه یادداشت کوچک تقویم‌دار نیاز دارید و سالنامه‌های بزرگ چندان برای شما کارآمد نیستند، می‌توانید از قطع‌های جیبی استفاده کنید. این قطع از انواع قطع‌های سررسید که در ابعاد 16*8 سانتی متر طراحی می‌شود همواره جایگزین خوبی برای دفترچه یادداشت‌های کوچک فاقد تقویم و سررسیدهای بزرگ است که معمولاً در انواع طرح و رنگ طراحی می‌گردد.

قطع پالتویی

قطع پالتویی مشابه قطع جیبی در ابعاد کوچکی انتخاب شده و از جمله سالنامه‌هایی است که به راحتی می‌توانید آن را در جیب یا کیف خود جای دهید. قطع پالتویی با ابعاد 17*10 سانتی متر ایده خوبی برای راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی است و شما می‌توانید این قطع از سررسید را در مدل‌های مختلف با تیراژ بالا سفارش داده و از آن در ارائه گیفت‌های تبلیغاتی تبریک سال نو استفاده کنید.

سالنامه قطع پالتویی ایران امروز

انواع صحافی سالنامه

در بررسی ویژگی‌های اصلی سررسید و سالنامه لازم است کمی هم در ارتباط با نوع صحافی این لوازم صحبت کنیم. در کارگاه‌های صحافی و صنعت چاپ، صحافی انواع کتاب و دفتر به چهار روش انجام می‌شود که معمولاً از همین روش‌ها می‌توان برای چاپ انواع قطع سررسید نیز استفاده کرد. در هر حال برای معرفی انواع روش‌های صحافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صحافی فنری

در این حالت صفحات سررسید پانچ شده و سپس با کمک فنر صفحات به یکدیگر متصل می‌شوند.

صحافی ته دوخت

در این حالت برگه‌های کتاب یا سررسید در دسته‌های 8 تایی و 16 تایی انتخاب شده و سپس با کمک ابزار مخصوص به یکدیگر دوخته می‌شوند و در نهایت سررسید با کنار هم قرار گرفتن دسته‌های دوخته شده صحافی می‌شود.

صحافی چسبی

همان‌طور که مشخص است در این روش از چسب برای اتصال صفحات به یکدیگر استفاده می‌شود؛ اما لازم است پیش از چسباندن دسته‌های مشخصی از برگه‌ها آماده شده و در نهایت برگه‌ها به یکدیگر چسبانده شوند.

صحافی و قفل کلاسوری

این روش از روش‌های نوینی است که به شکلی ساده‌تر و تنها با اتصال قفل کلاسوری برگه‌های کتاب، سررسید، دفاتر و … را به یکدیگر متصل می‌کند.

صحافی و قفل کلاسوری سالنامه ایران امروز

طراحی سالنامه سفارشی با قیمت مناسب

با توجه به کاربرد و کارایی انواع سررسید در نوشتن امور روزانه زندگی افراد، امروزه می‌توانید سررسیدهای آماده را به راحتی از فروشگاه‌های مختلف خریداری کنید؛ اما اگر قصد دارید سالنامه اختصاصی برند خود را داشته باشید تا با آن ست اداری کسب و کار مخصوص خود را بسازید یا از سررسیدهای سفارشی در طراحی گیفت‌های تبلیغاتی استفاده کنید، قطعاً خرید از فروشگاه‌ها کار منطقی و مقرون به صرفه‌ای نیست. با این حساب چه باید کرد؟

برای آنکه بتوانید سررسید اختصاصی برند خود را داشته باشید و از آن در معرفی کسب و کار خود استفاده کنید، لازم است ابتدا با کارشناسان متخصص مشورت کرده و پس از طراحی سررسید مورد نظر خود از یک کارگاه تولیدی بخواهید تا شما را در آماده‌سازی سررسیدها همراهی کند که در این زمینه با وجود گرانی‌های اخیر بازار ممکن است با قیمت‌های عجیب و غریبی مواجه شوید و در نهایت با سرگردانی در انتخاب مدل‌های کارشناسان و ایده‌های صحافی‌ها هزینه‌های سنگینی را نیز متحمل شوید.

اگر به دنبال پیشنهاد شگفت انگیزی هستید، ما ایران امروز را به شما معرفی می‌کنیم. تیم متخصص ایران امروز از جمله فعالان صنعت چاپ است که با سال‌ها سابقه فعالیت توانسته خدمات گسترده‌ای را در زمینه تولید سررسیدها و سالنامه‌های سفارشی به شرکت‌ها و کسب و کارهای تجاری بزرگ ارائه کند و اکنون ایران امروز با فراهم آوردن خدمات خرید آنلاین توانسته خرید عمده را به مشتریان خود عرضه کند که این امکان با کاهش هزینه‌های تولید پیشنهاد مقرون به صرفه‌ای در چاپ و طراحی سررسیدهای سفارشی است.

طراحی سالنامه سفارشی ایران امروز

با این حساب شما می‌توانید برای طراحی انواع قطع سررسید و سالنامه با کارشناسان ایران امروز تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره از کارشناسان متخصص ما سررسید مورد نظر خود را با ایده‌هایی که دارید طراحی کنید و سپس آن را همراه با چاپ لوگوی مخصوص کسب و کار خود از ایران امروز دریافت کنید. تمامی مراحل سفارش تا خرید سررسیدهای اختصاصی در تیراژ بالا به صورت اینترنتی و با استفاده از خدمات ما با کمترین قیمت انجام می‌شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *