اطلاعات سـررسید و سـالنامه

تفاوت سالنامه و سررسید در چیست؟

تفاوت سررسید و سالنامه 1401 - ایران امروز

 

سالنامه و سررسیدها به دلیل داشتن تاریخ روز و ماه در نگاه کلی به عنوان یک دفتر برای یادداشت امور شخصی و کاری کاربرد دارند. در سررسیدها و سالنامه‌ها، رویدادها و مناسبت‌های دینی و ملی و گاهی اوقات جهانی ثبت شده است و شما به راحتی و به سرعت می‌توانید به هر تاریخی که مد نظرتان است دسترسی پیدا کنید. حتی اگر یک قرار مهم در یک تاریخ مشخص شده دارید و یا برای روزهای هفته خود نیازمند نکاتی برای یادآوری و ثبت یادداشت بودید، سررسیدها بهترین گزینه برای این کار هستند.

اما آیا می‌دانید تفاوت سالنامه و سررسید چیست؟  شما برای ثبت کارهای روزانه‌تان از چه نوع سررسید و تقویمی استفاده می‌کنید؟ بهترین تقویم از دید شما چه نوع سالنامه‌ای هست؟ برای ثبت سفارش عمده سررسیدهایتان کدام مؤسسه را برای طراحی و چاپ باکیفیت انتخاب می‌کنید؟ با مؤسسه چاپ و تبلیغات ایران امروز که یکی از قدیمی‌ترین صحافی‌های ایران است تا چه میزان آشنایی دارید؟ با ما همراه باشید تا با هم پاسخ تمامی این موارد مرور کنیم.

تفاوت سررسید و سالنامه 1401 - ایران امروز

کارایی سالنامه و سررسید

یکی از هدایای تبلیغاتی که ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی برای سال نو در نظر می‌گیرند سررسید و یا سالنامه است. سررسیدها به دلیل داشتن روز و ماه برای کارمندان بسیار کارآمد هستند. به راحتی می‌توانید کارهای شخصی‌تان را در آن ثبت کنید. برای تاریخ‌های پیش روی خود یادآوری ثبت کنید و یا حتی بررسی مناسبت‌های مختلف را به راحتی انجام دهید. در گذشته بیشتر بانک‌ها اقدام به چاپ این نوع هدایای تبلیغاتی می‌کردند. اما به دلیل محبوبیتی که پیدا کرد شرکت‌های دولتی و خصوصی نیز شروع به چاپ سررسیدهای تبلیغاتی کردند.

شما برای اینکه بتوانید برای کل روزهای سال برنامه ریزی داشته باشید و تاریخ انجام کارهایتان را فراموش نکنید نیاز به یک تقویم دارید تا بتوانید همه امور را در آن یادداشت کنید. تقویم‌های دیواری فضای کافی برای انجام این کار را ندارند. این موضوع یکی از عوامل تفاوت سالنامه و سررسید با تقویم می‌باشد. شما به راحتی می‌توانید تمامی امور روزانه‌تان یا برنامه‌هایی که برای روزها و ماه‌های آینده دارید در سالنامه‌ها ثبت نمایید.

در واقع سررسیدها یک نوع دفتر برنامه‌ریزی محسوب می‌شوند و به دلیل همین کارایی که دارند می‌توانند یک محصول تبلیغاتی مفید باشند تا مصرف کننده هر روز برند شما را مشاهده کند. همچنین می‌توانید به عنوان مثال نکات کاربردی مرتبط با شغالتان را به عنوان یادداشت‌های روزانه در سررسیدها چاپ کنید به این صورت تبلیغات کارتان بیشتر خواهد شد. اما سؤالی که شاید پیش بیاید این است که تفاوت سالنامه و سررسید چیست؟ هنگام چاپ تبلیغاتی باید به دنبال سررسید باشیم یا سالنامه؟ در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم با ما همراه باشید.

تفاوت سالنامه و سررسید چیست؟

انواع تقویم‌ها را می‌توان در دسته بندی سررسیدها دسته بندی کرد که عبارت‌اند از:

 • سررسید یا تقویم جیبی
 • سررسید یا تقویم دیواری
 • سررسید پالتویی
 • سررسید رقعی
 • و…

تفاوت سررسید و سالنامه - ایران امروز

در نگاه کلی تفاوت سالنامه و سررسید لفظی است و چیزی به عنوان تفاوت وجود ندارد. اما اگر بخواهیم تفکیکی انجام دهیم سالنامه‌ها را می‌توان به تقویم‌های دفتری اشاره کرد که برای هر تاریخ روز در ماه و سال امکان یادداشت نگاری وجود دارد. حتی شما می‌توانید از سالنامه‌ها به عنوان دفتری برای ثبت خاطرات روزمره‌تان استفاده کنید و یا اگر کودک نوزادی دارید سالنامه‌ها یا سررسیدها بهترین دفتر برای ثبت خاطرات کودکتان هستند که به مرور زمان هم هیچ اتفاقی برایشان نمی‌افتد و می‌توانید به راحتی تمامی خاطرات کودکتان را در آن ثبت کرده و در آینده با مرور آن یادآوری شیرینی برایتان باشد.

ممکن است برای محل کارتان نیاز باشد که کارهای روزانه‌تان را ثبت کنید تا هر زمان به اتفاقات و اطلاعات یک تاریخ خاص احتیاج داشتید به سرعت به آن اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید. همچنین به راحتی سالنامه‌ها را بر اساس سال آنها می‌توانید بایگانی نمایید. این روش در اداره‌جات دولتی و خصوصی بسیار کاربرد دارد و کارمندان و مخصوصاً حسابداران، سررسید و سالنامه یکی از اقلام ضروری کارهایشان می‌باشد.

حتی ثبت وقایع تاریخی در سالنامه‌ها برای آیندگان نیز بسیار کارآمد است. شاید امروزه با وجود دنیای پیشرفته تکنولوژی، اینترنت و سیستم‌های کامپیوتری این موضوع زیاد به چشم نیاید. اما در گذشته مورخان با ثبت وقایع تاریخی و مهم در سالنامه‌ها باعث می‌شدند که آیندگان به این اطلاعات دسترسی داشته باشند و این تاریخ‌های مهم به فراموشی سپرده نشوند. در واقع سالنامه‌ها یک دفتر مهم برای ثبت وقایع و کارهای روزمره شخصی، کاری و حتی اجتماعی می‌باشد و این موضوع کارآمد بودن سالنامه‌ها را نشان می‌دهد و شاید به همین دلیل است که امروزه در سالنامه‌های چاپی در تاریخ‌های مختلف وقایع تاریخی و رویدادهای مهم را ثبت می‌کنند.

تفاوت سررسید و سالنامه 1401 - ایران امروز

تفاوت سالنامه و سررسید را با توجه به ترکیب و معنای نام‌های آن می‌توان بیان کرد:

 1. سالنامه ترکیبی از سال به همراه نامه است، که همین موضوع یک توضیحی برای تفاوت‌هایی است که در بالاتر ذکر شد.
 2. سررسید با توجه به معنای لغوی آن به معنای موعد رسیدن یک زمان خاص است و عموماً برای دریافت یا پرداخت پول می‌باشد؛ بنابراین می‌توان حدس زد که این دسته از تقویم‌ها بیشتر در چه زمانی کاربرد دارند.

اطلاعات مهم مربوط به امور مالی را در گذشته در دفاتر مخصوصی ثبت می‌کردند. اطلاعاتی مانند زمان سررسید مطالبات، مالیات‌ها، چک‌های وصولی یا پرداختی و… را می‌بایست در تاریخ‌های مشخص ثبت می‌کردند تا زمان آن را فراموش نکنند که با توجه به کاربردی بودن تاریخ در این دفاتر تقویم‌های سررسید به کار آمدند. بنابراین تفاوت سالنامه و سررسید صرفاً در نام آن است و کارایی آن فرقی ندارد و همان‌طور که گفته شد انواع تقویم‌ها را در دسته سررسیدها قرار می‌دهند.

سررسیدها در واقع به دسته بندی‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • سررسید به صورت روز شمار:

در این نوع سررسیدها که پرکاربردترین نوع سررسید است و اصولاً شاید با عنوان سالنامه کاربردی‌تر باشند، هر روز هفته و ماه در یک صفحه قرار دارد و فضای کافی برای ثبت وقایع و امورات شخصی و کاری وجود دارد.

 • سررسید به صورت دو روز شمار:

در این تقویم دو روز از هفته در یک صفحه قرار دارد و فضای ثبت و نوشتن کمتر از حالت قبلی است.

 • سررسید به صورت هفته شمار:

هفت روز هفته به صورت سطر وار در یک صفحه قرار می‌گیرد.

 • سررسید به صورت ماه شمار:

این نوع سررسیدها در واقع همان تقویم‌های دیواری یا رومیزی محسوب می‌شوند که بیشتر به عنوان چک کردن تاریخ و مناسبت‌ها کارایی دارند.

انتخاب بهترین مؤسسه چاپی با توجه به تفاوت سالنامه و سررسید

با توجه به مطالبی که گفته شد به این نتیجه رسیدیم که تفاوت سالنامه و سررسید صرفاً در نام آن است و در کارایی آن تفاوتی ندارد. زیرا اصل مهم ثبت وقایع و اطلاعات در تاریخ‌های مربوطه است. همان‌طور که بالاتر ذکر شد با توجه به کاربرد فراوانی که سالنامه و سررسید برای کارمندان و اداره‌ها و حتی امور شخصی و فردی دارد، می‌تواند یک کالای تبلیغاتی مهم محسوب شود. اما کیفیت و زیبایی طراحی این محصولات می‌تواند تفاوت سالنامه و سررسید تبلیغاتی شما با رقیبانتان باشد و در واقع تبلیغات مؤثرتری برای شرکت شما به شمار آید؛ بنابراین حتماً زمانی که به چاپ عمده سالنامه یا سررسید احتیاج دارید یک مؤسسه چاپ و تبلیغات موفق و باسابقه مثل مؤسسه چاپ ایران امروز را انتخاب کنید تا از کیفیت طراحی و چاپ محصولات خیالتان راحت باشد. برای چاپ بهترین سالنامه 1402 از همین امروز اقدام کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *