سررسید و سالنامه / چقدر با انواع سررسید ها آشنایی دارید؟

 

همان‌طور که می‌دانید سررسید یک نوع تبلیغات خاموش است و نوعی دفتر محسوب می‌شود که روزنگار و تاریخ‌نگار دارد و شما می‌توانید برای ثبت کارهای روزانه‌تان از آن استفاده کنید. انواع سررسید مختلفی تولید و چاپ می‌شوند که یا به صورت تبلیغاتی از سوی شرکت‌ها و ادارات توسط صحافی‌هایی مثل مؤسسه چاپ ایران امروز چاپ و به صورت هدیه با آغاز سال نو به افراد ارائه می‌شود و یا به صورت یک دفتر تاریخ‌دار در مطبوعاتی‌ها و کتاب فروشی‌ها به فروش می‌رسد. اگر برای تبلیغات کسب و کارتان به دنبال چاپ انواع سررسید هستید باید ابتدا مشخص کنید که چقدر می‌خواهید هزینه کنید و هدف تبلیغاتی‌تان چیست تا مشاوران مؤسسه چاپ ایران امروز بهترین سالنامه یا سررسید را برای شما طراحی، چاپ و آماده نمایند.

انواع سررسید ایران امروز

سررسیدها یا سالنامه‌ها اصولاً همان‌طور که گفته شد توسط سازمان‌های مختلف مثل بانک، شرکت‌های خصوصی برخی ادارات دولتی و … به صورت تبلیغاتی به افراد هدیه داده می‌شوند. سررسید با هدف تبلیغات تولید و عرضه شد اما به دلیل داشتن تاریخ روز و ماه در این دفتر کاربرد زیادی برای افراد مختلف پیدا کرد به همین جهت خواهان بسیاری دارد به طوری که خیلی از افراد با آغاز سال نو منتظر دریافت این هدیه از سوی سازمان‌ها و شرکت‌ها هستند.

معمولاً این مراکز هرساله با نزدیک شدن بهار و سال نو به دنبال یک مؤسسه تبلیغاتی و چاپ برای طراحی انواع سررسید مورد نظرشان می‌گرداند. اصولاً هم یک فرد در این سازمان‌ها مسئولیت انجام این کار را برعهده دارد تا بر اساس نیاز و هدفی که مدنظرشان است سالنامه یا سررسیدشان را قبل از رسیدن عید نوروز تهیه نمایند. اما سررسیدها انواع مختلفی دارند که شما باید بر اساس نیازتان مشخص و انتخاب کنید. در ادامه ما به تفصیل به این موضوع می‌پردازیم. بنابراین چنانچه به دنبال انواع سررسید 1402 هستید با ما همراه باشید.

انواع سررسید چیست و چه کاربردی دارد؟

سررسیدها بر اساس موضوعاتی مثل اندازه سررسید، جنس جلد و کاغذ سررسید، طراحی داخلی و نوع صحافی آنها دسته بندی می‌شوند که در ادامه به تفصیل برایتان توضیح خواهیم داد.

انواع سررسید از نظر اندازه:

سررسیدها از نظر اندازه به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

سررسید وزیری:

یکی از پرطرف‌دارترین انواع سالنامه‌ها سررسیدهای وزیری هستند که دارای ابعاد حدودی به اندازه‌های 240*170 میلی‌متر می‌باشند. در این نوع سالنامه‌ها به دلیل فضای مناسبی که مانند دفتر برای هر روز اختصاص داده شده است بهترین گزینه برای نوشتن انواع کارهای روزمره، شخصی و کاری می‌باشند از همین رو مناسب‌ترین نوع سررسید برای میزهای کار محسوب می‌شوند.

سررسید رقعی:

این نوع سر رسید دارای ابعاد 210*140 میلی‌متر هستند و به دلیل وزن کمی که دارند و راحت‌تر حمل می‌شوند طرف‌داران خاص خودش را دارد.

سررسید رحلی:

در انواع سررسیدها این نوع را به سررسید مدیران می‌شناسند و دارای ابعاد 210*280 میلی‌متر می‌باشد. سایز بزرگ این سالنامه برای انجام کارهای روزمره مدیران مناسب می‌باشد و حمل و نقل آن به نسبت سخت‌تر است زیرا هر برگ آن در حدود یک برگه A4 می‌باشد. البته گاهی اوقات در سایزهای 21×29.7 نیز دیده می‌شود.

سررسید جیبی:

این نوع از سررسیدها چون همیشه می‌توانند در کیف و جیب شما جا شوند بسیار محبوب هستند. ابعاد این نوع از سالنامه‌ها یا سر رسیدها حدود 100*140 میلی‌متر است.

سررسید پالتویی:

ابعاد این سررسید بین 170 تا 230 میلی‌متر در 120 میلی‌متر متغیر است و مانند سررسیدهای جیبی یکی از محبوب‌ترین انواع سررسیدها است.

سررسید خشتی:

این سالنامه‌ها به صورت مربعی چاپ می‌شوند که در ابعاد مختلفی مانند 160 با 220 و … هستند و شما با توجه به طرحی که مدنظرتان است می‌توانید به سایز دلخواه سفارش دهید.

سایز اروپایی:

ابعاد سالنامه‌های اروپایی نیز متغیر است اما اصولاً از ابعاد سررسیدهای رقعی کوچک‌تر هستند و ابعادشان از 100*140 میلی‌متر تا 120*210 میلی‌متر متغیر است.

*تمامی اندازه‌های گفته شده می‌تواند بر اساس طرحی که شما انتخاب می‌کنید متغیر باشد و کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر شوند. این ابعاد به صورت حدودی بیان می‌شود.

انواع سررسید از نظر اندازه ایران امروز

انواع سررسید از نظر جلد:

سررسیدها از نظر جنس جلد کار نیز با هم متفاوت هستند و این موضوع بر روی قیمت آنها نیز تأثیرگذار است. اما به طور کلی انواع سالنامه‌ها یا سررسیدها در جنس‌های زیر تولید و عرضه می‌شوند. بنا به مخاطبی که مد نظرتان است و بودجه‌ای که برای این کار در نظر دارید می‌توانید جنس سررسید را انتخاب کنید:

 • چرم
 • چرم مصنوعی
 • ترمو
 • پلاستیکی
 • مقوایی
 • متالیک
 • لمینیت
 • سلفونی
 • جیر
 • کتان یا پارچه
 • و…

انواع سررسید از نظر صحافی:

برای صحافی انواع سالنامه‌ها می‌توان از هر دو صورت افقی و عمودی استفاده کرد. البته نوع عمودی آن مرسوم‌تر است اما گاهی بر اساس طرحی که سفارش دهنده مد نظر دارد می‌توان سالنامه‌ها را به صورت افقی نیز چاپ کرد. سررسیدهای افقی را می‌توان در انواع تقویم‌های رومیزی یا دیواری نیز نام برد.

همچنین از نظر نوع صحافی نیز سررسیدها به سه صورت زیر هستند:

 • سیمی
 • دوخت
 • کلاسوری

انواع سررسید از نظر طراحی داخلی:

 • سررسیدها از نظر طراحی داخلی می‌توانند بر اساس موارد زیر دسته بندی شود:
 • روزانه؛ می‌تواند به صورت پنج شنبه و جمعه جدا یا با هم چاپ شود.
 •  دو روزه؛ دو روز هفته به صورت زیر هم یا ستونی در یک صفحه قرار می‌گیرد.
 • هفتگی؛ در این نوع از انواع سررسیدها هر هفته در یک صفحه طراحی می‌شود
 • ماهانه؛ این نوع از سررسیدها اصولاً در تقویم‌های دیواری یا رومیزی کاربرد دارد.
 • دستیار؛ هر هفته در یک صفحه است و در انتهای سررسید تعدادی برگه یادداشت قرار گرفته می‌شود.

انواع سررسید از نظر طراحی داخلی ایران امروز

انواع سررسید از نظر جنس کاغذ:

جنس کاغذ می‌تواند بر اساس نظر سفارش‌دهنده و بودجه مورد نظر شما متفاوت باشد. اما اصولاً در جنس کاغذ سفید معمولی یا همان نوع تحریری، کاهی، روغنی و گاهی اوقات گلاسه تولید و چاپ می‌شوند. البته سعی بر این است که برای چاپ انواع سالنامه‌ها از موادی استفاده شود که قابلیت بازیافت داشته باشند و به چرخه طبیعت آسیب نرساند.

انواع سررسید از نظر محتوای داخلی:

محتوای داخلی سررسیدها می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد. ساده‌ترین موردی که در اکثر سررسیدها موجود است ثبت رویدادها و مناسبت‌های رسمی کشور است. اما گاهی اوقات بر اساس درخواست سفارش دهنده در انواع سررسیدها دیده شده که از اشعار سعدی و حافظ، جایی برای ثبت شماره تلفن، جداول برنامه ریزی، جملات انگیزشی و یا ضرب‌المثل و…. استفاده می‌شود.

علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد سررسیدها گاهی برای مقاصد و کار سازمانی تهیه و چاپ می‌شوند و به همین منظور ممکن است دارای خصوصیات متمایزی باشند. به عنوان مثال یکی از انواع سررسیدها که شاید کمتر دیده باشید، سالنامه‌های چند ساله هستند. این نوع از سررسیدها برای کارهای پروژه‌ای طراحی و چاپ می‌شوند که معمولاً زمان انجام کارها و برنامه ریزی‌ها بیشتر از یک سال زمان می‌برد.

سررسیدهای دانش آموزی که از سوی مؤسسات آموزشی اصولاً طراحی و چاپ می‌شوند، دارای جدول زمان‌بندی هستند و یا دارای محلی برای ثبت نکات ضروری درسی می‌باشند که البته همه این موارد توسط مؤسسه چاپ و تبلیغات ایران امروز با توجه به سابقه درخشانی که در این امر دارد قابل انجام است و به راحتی می‌تواند تمامی نیازهای شما را برای چاپ انواع سررسید ها برآورده کند. حتی شما می‌توانید به صورت آنلاین بر اساس نیاز و سلیقه‌تان تمامی سفارشاتتان را برای طراحی و چاپ انواع سررسید 1402 را ثبت کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *